Kutsal Dişilik Çemberi

”Bir çok kadın için yaraları iyileştirme bir gerekliliktir. Ancak içimizdeki dişi enerjinin gücünü yeniden keşfedersek  iyileşmeyi ve iyileştirmeyi göze alabiliriz. Ne kadar kendi dişil özümüze dönersek o kadar çok şey iyileşir. Dünyanın bir yerinde bir kadının iyileşmesi tüm kadınların iyileşmesi için açılan yoldur. Kadınların iyileşmesi ise dünyanın iyileşmesidir. ”

Kutsal dişilik çemberlerinin kadınlara sağladığı yararları nelerdir? Hangi maksatla kadınlar bir araya gelirler?

Kadınların içsel derinlik ve güçlerini paylaştıkları, kadın çemberlerinin tarihi çok eski zamanlara kadar dayanır. Kadınlar kendileriyle beraber, diğer kadınları ve yaşadıkları toplumu şifalandırmak için çember de bir araya toplanırlardı (Dua halkaları da diyebileceğimiz).  Kutsal dişilik Çemberinde her kadın birbirinin acısını, sevincini, yaralarını, korkularını, hikayelerini, sorularını, tecrübelerini paylaşırlardı. Birbirlerime içlerindeki kutsal dişinin ruhunu hatırlatıp, her anlamda birbirlerinin güçlenmesine katkıda bulunurlardı.

Kadınlar her tarihte birbirinin mutfaklarında, kollarında ve sözlerinde avuntu bulmuştur. En karanlık günlerimizde kız kardeşlik bize en derin şifa olmuştur. Kadınlar her zaman şifacı olmuşlardır. Biz kadınlar binlerce yıl beraber yaşadık. Toprağı ekerken, çocuklarımıza annelik yaparken, evin ihtiyaçlarını karşılarken birbirimizden güç aldık, birlikte dua edip, birlikte şarkılar söyledik, dans ettik. Birbirimizle bağlantıda olduğumuz ve dişiliğin gizemini ve gücünü yaşadığımız sürece yaşamın koruyucuları olarak dünyaya şifa olduk.

Kadınların kendilerini ve diğer kadınları tanımaları ve onurlandırmaları ile meydana gelebilecek çok şey vardır. Dünyamız buna ihtiyaç duyuyor hem kadınların, hem de erkeklerin bilge kadına ihtiyacı var.

Kendi gücüyle barışmış, derinlerindeki dişi benliğinden gelen bilgeliği kucaklamış ve kadın olmanın armağanını hayata sunabilen kadınlara ihtiyaç var.  Bir kadının kendi dişil gücüyle bağlantı kurmasının ve dişi bilgeliğini kucaklamasının en derin ve etkin yolu kız kardeşleriyle diz dize ve gönül gönüle oturmaya, onların hikayesini dinlemeye ve kendi hikayesini paylaşmaya, kalbinin en derinindeki acıları ve özlemleri kadın kalplerinin şahitliğinde seslendirmeye, gerekirse ağıtlar yakmaya, gerekirse kahkahalarla her yeri inletmeye ihtiyacı var…

Kutsal Dişilik Çemberleri Ritüelleri

 1. Çemberde gözlerine baktığın her bir kadında kendi içindeki kutsal kadının ruhunu görürsün.
 2. Göz göze, kalp kalbe, rahim rahime derin bir görme, görülme ve bağlantı vardır.
 3. Çemberdeki diğer kadınların; koşulsuz kabulünde, sevgisinde korkularını, yaralarını, acılarını eritirsin.
 4. Seni engelleyen eski senin üstüne çıkar, giderek güçlenirsin.
 5. Maskesiz görmeyi ve görülmenin derin rahatlığını yaşarsın.
 6. Bilgeliğin, bilginin ortada paylaşılması ile birlikte büyürsün.
 7. Gerçekten kalpten ”dinlenilmenin” ve ”anlaşılmanın” doyumunu yaşarsınız.
 8. Çemberdeki herkesin yeteneğini, becerisini, dünyaya sunmaya geldiği ruhsal hediyesini paylaşmasına zemin hazırlarsın.
 9. Çemberdeki herkes kazanır, işbirliği vardır.
 10. Çemberde herkes eşittir. Çemberin kendisi öğretmendir.
 11. Feminen bilinç de aynı dişil değerleri paylaştığınızı ve her birinizin ayrı renk ve güzellikte olduğunu bilirsin, bu yüzden her bir kadını daha da yükselmesi için kolaylıkla kalpten desteklersin.
 12. Beden ve zihin farkındalığın artar, bedeninin içinde rahatlar, şifacı dişilik hormonu ”oksitosin” üretmene yardımcı olan pratikler ile stresini eritirsin.

Kutsal Dişilik Çemberinde hiç bir kadın kendisini diğer kadınla kıyaslamaz…

Kadınlarda öyle güçlü bir şey vardır ki; Doğamızı onurlandırmak için bir araya gelir. Gücümüzü kendimize veya birbirimize karşı kullandığımızda özel bir ihlal hissettiğimiz gibi, gücümüzü birbirimizi desteklemek için kullandığımızda da özel bir uyum yakalarız.

”Bir kadının en büyük destekçisi başka bir kadındır. Ancak bir kadının düşmanı kız kardeşliğin değerini bilmeyen başka bir kadındır.” (Sobonfu Some)

Rekabet, yarış, kıyaslama, kıskançlık, yerme, gizli manipülasyon, yargılama, aşağı çekme, yüzüne iyi görünüp arkadan konuşma, dedikodu, suçlama, iğneleme, haklı olma dürtüsü, şikayet enerjileri olduğu müddetçe çemberin bu özel kutsal alanından faydalanmamız mümkün değil. Çember bu durumda sadece görünüşte çemberdir.

Kutsal Kız kardeşlik bilincinin temel rolü ona ‘olduğu her hali’ ile alan tutmak, cesaretlendirmek, güçlendirmektir. Birinin bir diğeri üzerinde daha iyi, daha üstün, daha bilgili olması değil, eşit varlıklar olduğunu bilmek, onu saygı ile dinlemek, hikayesini paylaşarak onun varlığının biricikliğini onurlandırmaktır.

Bu çemberlerde bir araya geldikçe içimizdeki kutsal dişi enerjiyi  uyandırırız. Kendi  karanlıkta kalmış yanlarımızın ışığa çıkmasına müsaade ederek, acımızı dönüştürürüz. Yerküreyi kutsamış oluruz. Ve bunu tek başımıza değil, aynı değerleri ve titreşimleri paylaşan kadınlar olarak daha rahat ve kolaylıkla yaparız.

Kadının Bedenindeki Şifacı Dişil Enerji kaynağı ”Oksitosin”

Dr. Louann Brizendine ”Kadın Beyni” kitabında şifacı dişil enerji kaynağı oksitosin hormonunu bakın nasıl tarif ediyor.

Şifacı Dişil Enerji kaynağı ”Oksitosin” Oynak, sevecen, besleyici, toprak ana, yardım etmekten ve hizmet etmekten zevk alır, kadın sosyalleşme hormonu, östrojenin kız kardeşi /Kadın Beyni

Kutsal Dişi içimizde uyandırma yolunda dişi bilgeliğin pratikleri şüphesiz ki bu şifacı hormonunu biliyordu. Bu nedenle, kutsal dişilik çemberlerinde Dr. Brizendine’nin de tarif ettiği gibi sevecen ve besleyici olan, ilişkilerde bağ kurmayı sağlayan bu hormonu aktive edecek dişil teori ve pratiklere yer verilir. Stres, kadın bedenini bir erkeğin stresten etkilenmesinden daha farklı etkiler ve kadının bedeni onu azaltmak, sisteminden atmak ve çözmek için farklı şekilde çalışır. Oksitosin hormon üretimi vücutta azaldıkça kadının bedeni sertleşir ve sonucunda feminen özü ile bağlantısı zayıflar. Oksitosin hormonu bebek emzirirken, derin bir bağ ve aşk ile olan cinsellik sonrası hal ile, sevdiklerine sarılırken, samimi içten bir sohbet ile, toprakla çiçeklerle uğraşırken veya sevdiklerin için bir şeyler yaparken kolayca ortaya çıkarken diğer bir çıkış yeri kız kardeşliğin samimi ve içten yaşanabildiği kadın çemberleridir.

Bu hormon,  yargısız, açık ve derin bir dinleme ile, sıcak ve sevecen bir sarılma ile, kişisel hikayelerin analiz tuzağına düşmeden paylaşımı ile de bu çemberlerde kadınların bedeninde aktive edilerek, dişil enerji kaynağı oksitosin hormonu işini yapmasına izin verilmiş olur.

Kutsal Dişilik Çemberi; Kadınların ihtiyaç duyduğu ve onlar için fırsat olan şey kadın olarak içimizdeki kutsal dişiyi geri kazanmak ve hatırlamaktır. Bütüne nasıl hizmet edeceğimizin artan anlayışı ile birlikte, olduğumuz gibi yaşamaktır.

Kutsal dişilik çemberi, Kadın olarak içindeki dişi gücü ortaya çıkarmayı arzulayan ve kendine anlam ifade edecek dünyada yaşamak isteyen kadınlar içindir.